Żywotniki są najpopularniejszymi odmianami iglaków w waszych ogrodach. NajczÄĹciej sÄ sadzone w szpalerach, tworzÄc piÄkny, zwarty ĹźywopĹot zielony przez caĹy rok.


Ĺadnie prezentujÄ siÄ takĹźe rosnÄc pojedynczo. MoĹźna je rĂłwnieĹź posadziÄ w donicy na tarasie lub balkonie. Jak pielÄgnowaÄ tuje, aby siÄ rozrastaĹy i Ĺadnie wybarwiaĹy? Podpowiadamy, jak sadziÄ, podlewaÄ, nawoziÄ i ĹciĂłĹkowaÄ tuje.

STANOWISKO

Tuje najlepiej rosnÄ na stanowiskach sĹonecznych lub pĂłĹcienistych. Nie powinno siÄ ich sadziÄ tuj w miejscach z ograniczonym dostÄpem do ĹwiatĹa sĹonecznego. W cieniu nie wybarwiajÄ siÄ tak jak w sĹoĹcu a ich pokrĂłj jest zdecydowanie mniej zwarty. 

Tuje to roĹliny odporne i maĹo wymagajÄce jest sÄ wraĹźliwe na zanieczyszczenie powietrza oraz zasolenie gleby dlatego nie powinno siÄ ich sadziÄ wzdĹuĹź ruchliwych ulic.


GLEBA

Ĺťywotnik dobrze roĹnie praktycznie na kaĹźdej glebie. OczywiĹcie duĹźo lepiej na glebie Ĺźyznej i przepuszczalnej.Tuje tworzÄ pĹytki system korzeniowy. Idealnie rosnÄ na glebie wilgotnej o lekko kwaĹnym odczynie.  Tuj nie naleĹźy sadziÄ na trawnikach, poniewaĹź moĹźe to doprowadziÄ do infekcji grzybowych. 

 

SADZENIE

Tuje naleĹźy sadziÄ w wykopach gĹÄbokich doĹach o dwukrotnie szerszych niz bryĹa korzeniowa.  DoĹki wypeĹniamy dobrze nawodnionÄ mieszaninÄ kompostu, torfu, obornika i gliny, lub gotowÄ mieszankÄ dla iglakĂłw.


JednoczeĹnie naleĹźy pamiÄtaÄ, Ĺźe jeĹli sadzimy tuje w rzÄdzie, jedna obok drugiej, musimy zachowaÄ odpowiednie odlegĹoĹci pomiÄdzy kolejnymi iglakami. Tuja Smaragd wymaga rozstawy od 50 do 80 cm.

 

PODLEWANIE

Tuje wymagajÄ regularnego podlewania ze wzglÄdu na wspomniany wczeĹniej pĹytki system korzeniowy. Pozbawione dostatecznej iloĹci wody brÄzowiejÄ i sÄ podatne na choroby. Wilgotna gleba zapewnia im prawidĹowy wzrost. RoĹliny podlewamy obficie przez caĹy rok (wystarczy raz w tygodniu) aĹź do pierwszych silnych mrozĂłw.
WodÄ naleĹźy laÄ na ziemiÄ pod roĹlinÄ, nigdy nie polewamy igieĹ wodÄ gdyĹź te na sĹoĹcu brunatniejÄ.


PRZYCINANIE

Tuje najlepiej zaczÄÄ przycinaÄ rok od zasadzenia. Nie przycinamy tui niĹźszych niĹź 1,5 m. Przycinanie tuj wykonujemy na przeĹomie marca i kwietnia. Przycinamy czubki oraz skracamy przyrosty mniej wiÄcej o poĹowÄ. W tym czasie usuwamy takĹźe martwe gaĹÄzie. Kolejnego ciÄcia dokonujemy w czerwcu. Nowe pÄdy skracamy o okoĹo â dĹugoĹci. Przycinanie powtarzamy co roku.


NAWOĹťENIE

Nawozy warto zastosowaÄ juĹź po pierwszym roku od zasadzenia. ZarĂłwno nawozy naturalne, jak i nawozy mineralne uĹźyĹşniajÄ glebÄ i utrzymujÄ jej odpowiedniÄ kwasowoĹÄ. NawoĹźenie zaczynamy wiosnÄ i kontynuujemy do lipca. NawoĹźenie w późniejszym terminie moĹźe powodowaÄ przemarzanie roĹlin zimÄ. 


ĹCIĂĹKOWANIE 

Wysypanie gleby wokóŠkorzeni korÄ sprawi, Ĺźe wilgoÄ utrzyma siÄ dĹuĹźej w gruncie. Zabezpieczy to takĹźe tujÄ przed zdominowaniem przez chwasty i trawÄ. Najlepiej w tym celu sprawdzi siÄ kora sosnowa lub trociny z drzew iglastych o kwaĹnym PH. 

Â